Співець славетного Запорожжя
ІСТОРИЧНІ ПОВІСТІ
«Нам потрібні тепер великі зразки, славні учителі, що до життя б нас кликали, на велике діло б звали. І Адріан Кащенко їх нам вчасно нагадує. Нам потрібний романтичний запал, навіть романтичне засліплення... І він дає його нам. Популярність таких письменників – то добрий симптом існування в нашому житті великої потреби творити велике діло!»
Петро Єфремов

Історичні повісті
Всі історичні повісті А. Кащенко написав у 1912 – 1916 роках. У цьому переліку твори розміщено не в порядку написання, а у послідовності історичних подій. Читаючи одну повість за другою, ви отримуєте своєрідну художню історію українського козацтва.
Над Кодацьким порогом (1913 р.)
Під Корсунем (1913 р.)
У запалі боротьби (1917 р.)
Славні побратими (1913 р.)
Борці за правду (1913 р.)
З Дніпра на Дунай (1914 р.)
Зруйноване гніздо (1914 р.)

ТВОРЧІСТЬ АДРІАНА КАЩЕНКА УМОВНО МОЖНА ПОДІЛИТИ НА ТРИ ПЕРІОДИ
У ранньому (1883 – 1887 роки) він займався літературною працею лише епізодично.
У другому періоді (1903 – 1908 роки) увага письменника прикута до сучасних йому проблем українського життя, зокрема, до революції 1905 року.
Третій період (1912 – 1916 роки) був найбільш плідним і значущим. Кащенко нарешті знайшов себе як автор історичних повістей та популярних нарисів з історії України, власне, з історії козацтва. Одразу після Лютневої революції 1917 року, коли зникли перепони на шляху друкованого слова, Адріан Кащенко організовує «Українське видавництво А. Кащенка у Катеринославі». Він був не тільки організатором, але й головним працівником цього видавництва. Значну частину продукції видавництва становили історичні повісті самого Кащенка. Видавництво відбирало дуже багато сил і часу і у 1917 році Кащенко вже не писав нових творів. Після хвороби Кащенка видавництво вели інші люди, воно працювало у 1918 та 1919 роках.
Бібліографія творів Адріана Кащенка. Слід знати, що систематично укладеної бібліографії літературних творів Адріана Кащенка досі не існує. Дані про видання його творів дуже суперечливі, непевні й неповні. Додаткову складність вносять численні перевидання його творів у 1917 – 1919 роках – ніколи не можна бути певним, що описано саме перше видання.
